Az Elfeledett pécsi nők nyomában... című blog célja, hogy a Pécs város története iránt érdeklődők számára betekintést nyújtson egy eddig méltatlanul elfeledett szférába: a helyi nőtársadalom világába.
Nem vállalkozhatom arra, hogy minden részletre kiterjedően bemutassam a helyi nők mindennapjait az őskortól napjainkig. Ennek oka a források és személyes kompetenciám hiánya. Amit nyújtani tudok, az egy színes mozaik, amelynek apró darabkáit a 2007 óta folytatott könyvtári és levéltári kutatások során szereztem meg. Ezek a társadalom- és történettudományi vizsgálatok elsősorban a Horthy-korszak konzervatív nőmozgalmára koncentráltak. A fókuszpontban pedig évekig a Magyar Asszonyok Nemzeti Szövetsége pécsi csoportja állt. A helytörténeti szakirodalom és a két világháború közötti pécsi sajtóanyag áttekintésekor azonban számos "járulékos információ" is összegyűjtésre került, így az egyes bejegyzések elkészítése ezek összeillesztgetését is motiválja.
A laikus olvasóközönség számára egy letűnt kor hangulatát kívánom megidézni, változatos tematikával eddig talán kevésbé ismert illusztrációkkal, ugyanakkor fontos szempontnak tartom a tudományos igényességet is. A két világháború közötti magyar nőmozgalom monografikus feldolgozására még nem került sor, így üdvözlendő lehet minden olyan kutatás, amely adalékkal szolgálhat annak megszületéséhez. Ahogy az országos, úgy a helytörténeti szakirodalom sem bővelkedik a nők közéleti szerepvállalását taglaló írásokban, így a Horthy-korszak Pécsén működő asszonyok és leányok bemutatása mindenképpen hozzájárul annak megismertetéséhez, milyen mozgástérrel rendelkezett ezen időszak nőtársadalma.
***
A két világháború közötti magyar nőtörténet iránt érdeklődők számára ajánlom Pető Andrea, Szapor Judit, Balogh Margit, Sipos Balázs, Papp Barbara és kiemelten Kelbert Krisztina írásait.